qcadoo MES – rozwiązania wprowadzone w wersji 2.0

Długi czas milczeliśmy, ale powracamy do blogowania i informowania Was na bieżąco co u nas słychać. Zapewniam, że nie zmarnowaliśmy tego czasu, pracowaliśmy bardzo intensywnie – w efekcie pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań w qcadoo MES. Czas się nimi pochwalić!

Planowanie na stację roboczą i pracownika w qcadoo MES

Planowanie na stację roboczą i pracownika jest ukłonem dla tych firm, dla których każda czynność do wykonania w procesie produkcyjnym jest osobno planowana na stanowisko / maszynę i przydzielana pracownikowi. Dotychczas w qcadoo MES planowaliśmy całe zlecenia. Można było, korzystając ze zleceń na komponenty, podzielić je na mniejsze etapy – każde osobno planowane na liniach produkcyjnych. Właśnie – liniach. Jeśli planowałeś prace na maszyny, to trzeba było zdefiniować maszyny jako linie. Teraz już nie trzeba. Linia może być linią, a maszyna może być wprowadzona w strukturze firmy jako stacja robocza. Planowanie na stację roboczą i pracownika pobiera z technologii zlecenia operacje i każdą z nich próbuje przypisać do stacji i przydzielić pracownika.

Plan na stację roboczą i pracownika qcadoo MES
Plan na stację roboczą i pracownika w qcadoo MES

Efektem planowania jest utworzenie zadań operacyjnych – po jednym zadaniu do każdej operacji. I to właśnie zadania operacyjne wyznaczają cele dla pracowników. Zadania widoczne są w terminalu i na ich podstawie można raportować produkcję. Efekty pracy nadal są widoczne w zleceniach produkcyjnych, analizy i rozliczenia działają tak jak do tej pory – ta kwestia nie została zmieniona. Po co zmieniać, coś co jest dobre.

Warto wspomnieć, że plan na stację roboczą i pracownika może być tworzony wg dwóch algorytmów: ułożymy zadania tak, by wykonać je w jak najkrótszym czasie, albo tak, by jak najmniej maszyn było uruchomionych. Możesz stworzyć wiele planów, ustalić, który Ci bardziej odpowiada, np. przeglądając efekty na wykresie Gantta i zdecydować, który będzie planem obowiązującym. Dodatkowo możesz przeplanowywać wiele zleceń na raz, ale też dorzucać do planu pojedyncze nowe zlecenia. Ponadto utworzony plan możesz ręcznie modyfikować. Jak widzisz – masz tutaj sporą dowolność.

Plan na stację roboczą i pracownika zaprezentowany na wykresach Gantta w qcadoo MES
Plan na stację roboczą i pracownika zaprezentowany na wykresach Gantta

Plan na stację i pracownika opisaliśmy szczegółowo w dokumentacji.

Zadania operacyjne w qcadoo MES

Konsekwencją nowego podejścia do planowania i realizacji w zadań, było rozbudowanie zadań operacyjnych. Funkcjonalność istniała w qcadoo MES już od dawna, ale dopiero teraz oddycha pełną piersią. Zadanie operacyjne to interpretacja pojedynczej czynności do wykonania w ramach zlecenia. Tworzone są z automatu przy zatwierdzaniu planu, są powiązane ze zleceniem produkcyjnym i widoczne są w terminalu rejestracji produkcji. Plan operacyjny z punktu widzenia pracownika, to informacja o tym jakimi zadaniami ma się danego dnia na danej zmianie zająć oraz na jakich stacjach roboczych (maszynach) zadanie ma zostać wykonane. Nie przypisujesz zadań pracownikom? Nie szkodzi – możesz czynności rozpisać na maszyny a pracownicy będą pobierać sobie zadania w terminalu. Już cieszysz się na myśl o zrezygnowaniu z papierowych kart pracy? Tak jest! Do tego właśnie dążymy!

Zadania operacyjne mają jeszcze jedną fajną opcję – możliwość edycji / przeplanowania z poziomu wykresu Gantta.

Gantt zadań operacyjnych w qcadoo MES
Gantt zadań operacyjnych w qcadoo MES

Plan zaprezentowany w formie graficznej staje się o wiele bardziej czytelny. Do tego Gantt daje możliwość edycji poprzez przesuwanie kafelków czy ich rozciąganie. Dzięki niemu dokonasz szybkiej analizy stanu faktycznego na produkcji (łącznie z opóźnieniami czy procentem wykonania). Podejrzewamy, że wkrótce to narzędzie stanie się ulubioną funkcjonalnością Twojego planisty. Ze szczegółami zapoznasz się na tej stronie – Gantt zadań operacyjnych.

Zadania operacyjne w terminalu rejestracji produkcji w qcadoo MES

Naturalną konsekwencją zmian w sposobie planowania były modyfikacje w terminalu rejestracji produkcji. Terminal stał się najważniejszym źródłem informacji o tym jakimi zadaniami pracownik ma się danego dnia zająć. Jeśli planujesz prace z dokładnością do zleceń produkcyjnych – pracownik wybiera zlecenia z okna Wybierz zlecenia. Jeśli wykorzystujesz plan na stację i podstawą do realizacji produkcji są zadania – używajcie opcji Wybierz zadanie.

Lista zadań widoczna w terminalu rejestracji produkcji
Lista zadań widoczna w terminalu rejestracji produkcji qcadoo MES

Masz do dyspozycji szereg parametrów, za pomocą których dostosujesz działanie terminala pod potrzeby swojej firmy. Możesz ustalić np. czy zadania pobrane przez jednego pracownika widoczne są dla innych, albo czy chcesz aby ilość pozostała do realizacji uwzględniała jeszcze nie zatwierdzoną ilości wyprodukowaną. Wybrać możesz też obowiązującą ścieżkę pracy z terminalem – pracownik może albo raportować efekt produkcji (podchodząc do terminala tylko po ukończonym zadaniu), albo, korzystając ze START – STOP, zapisywać moment rozpoczęcia pracy nad czynnością i moment zakończenia zadania. Nie wszystkie opcje widoczne w terminalu są Ci potrzebne? Ukryj je, odznaczając widoczność w parametrach. Im mniej rozpraszaczy – tym lepiej.

Atrybuty w qcadoo MES

Terminal rejestracji produkcji prezentuje też dodatkowe informacje przypisane do produktu zleconego i umożliwia określenie wartości charakteryzujących wytworzone produkty, specyficznych dla Twojej działalności. Mowa o atrybutach. Czyli o kolejnej nowej funkcjonalności w qcadoo MES. Do tej pory qcadoo MES oferowało zestaw kilku cech, którymi produkty mogły być opisane. Często w rozmowach z Użytkownikami okazywało się, że potrzebne byłyby dodatkowe dane. Owszem – można te pola dodać. Tylko po co firmie produkującej ubrania informacja o temperaturze czy numerze wytopu? Przygotowaliśmy zatem atrybuty. I oddajemy je w Twoje władanie. Od teraz to Ty jesteś zarządcą cech, którymi mają być opisane produkty i tworzone zasoby. Potrzebujesz gromadzić informacje o długości i szerokości? Wprowadź takie atrybuty, określ jak mają wyglądać wartości (czy pracownik ma wybierać z listy, czy powinien wpisać ręcznie wartość) i poproś pracowników, by każdorazowo je wypełniali (np. przyjmując dostawę, czy raportując produkcję).

Definiowanie atrybutu w qcadoo MES
Definiowanie atrybutu w qcadoo MES

Powstało kilka nowych widoków w qcadoo (np.: atrybuty produktów, atrybuty zasobów, pozycje dokumentów z atrybutami), za pomocą których przeanalizujesz dane na podstawie specyficznych dla Twojej firmy charakterystyk. Twoje qcadoo jest teraz skrojone na Twoją miarę! Chcesz wprowadzić atrybuty, ale nie wiesz jak? Poprowadzi Cię ta dokumentacja: Atrybuty.

Zbiorcze zlecenia produkcyjne w qcadoo MES

A teraz czas na smaczki dla firm z produkcją seryjną czy masową, z bardzo dużą ilość zamówień na takie same produkty. Już teraz nie musisz każdej zamówionej pozycji zlecać osobnym zleceniem (i nadzorować setki bardzo podobnych zleceń). Możesz zgrupować je na etapie rozpisywania z poziomu zleceń nadrzędnych. Jak to działa? Zaznacz w liście pozycji zleceń nadrzędnych te, które chcesz przekazać na produkcję i kliknij przycisk Utwórz wiele zleceń produkcyjnych.

Tworzenie zbiorczych zleceń produkcyjnych
Tworzenie zbiorczych zleceń produkcyjnych w qcadoo MES

Zdziwiony? Tak – to takie samo działanie, jak to do którego jesteś przyzwyczajony. Magia tkwi w parametrze – aby korzystać z funkcjonalności zaznacz parametr Zbiorcze zlecenia tworzone ze zlecenia nadrzędnego. Różnicę zobaczysz od razu – zamiast kilkunastu (czy nawet kilkudziesięciu zleceń) utworzy się kilka. Dokładnie tyle ile różnych produktów zostało zamówionych. Jeśli masz nadal wątpliwości jak to działa – zajrzyj do dokumentacji: Zbiorcze zlecenia produkcyjne.

Przy okazji zwróć uwagę jak wiele korzyści przy rozpisywaniu produkcji daje dodatkowy wiersz podsumowania, wykonujący działanie dla zaznaczonych wierszy.

Technologie grup produktów w qcadoo MES

Ostatnią nowością wartą omówienia są tzw. technologie grup produktów. Od razu podrzucam stronę w dokumentacji: Technologie grup produktów. Funkcjonalność dedykujemy firmom, które produkują bardzo podobne produkty, różniące się jednym surowcem. Przykład: fotele z różną tkaniną obiciową, czy pudełka z różnymi etykietami. Od dziś nie musisz już tworzyć technologii na każdy z wyrobów – możesz zgrupować produkty w rodzinę i dla tej rodziny zdefiniować technologię. Przy tworzeniu zlecenia na wyrób pobierzemy technologię rodziny i podmienimy surowiec na ten wskazujący na zlecony wyrób. Danych w programie zdecydowanie mniej (i czas wdrożenia krótszy), a funkcjonalność wykorzystywana w pełni.

Nie spoczywamy na laurach i ciągle pracujemy nad rozwojem. W następnym wpisie poczytacie o nowej (lepszej!) wersji przestojów (z rozbudowaną możliwością analizy i zgłaszaniem z terminala), genealogii (automatycznie tworzone śledzenie partii na podstawie danych uzupełnionych w terminalu) i kontroli jakości (bieżącej – realizowanej podczas procesu produkcyjnego, końcowej – przeprowadzanej na wyrobach już wytworzonych oraz wstępnej – polegającej na ocenie odbieranych z dostaw surowców). Pracujemy też nad importem danych z Excela w kilku dodatkowych listach (np. pracowników, zleceń czy zleceń nadrzędnych).

Na którą, z zapowiedzianych funkcjonalności, czekasz najbardziej?