Na seminarium „Użyteczna strona” które miało miejsce w Warszawie, 26/09/2011, prezentowaliśmy użyteczne rozwiązania na przykładzie naszego qcadoo MES w towarzystwie naszej partnerskiej firmy Edisonda. Głównym celem, było przedstawienie całego procesu projektowania UX i rozwoju funkcjonalności naszego rozwiązania w oparciu o zasadę użyteczności. Rozmawialiśmy trochę o tym, jak przebiegał ten proces, jakie były początki, jakie były lepsze rozwiązania i te gorsze.
Kiedy na początku zacząłem myśleć o qcadoo MES wiedzieliśmy, że użyteczność jest pierwszą rzeczą, obok funkcjonalności, na które chcemy postawić nacisk. Obecnie systemy do zarządzania produkcją (MES) są w pełni napakowane wręcz funkcjonalnością, są jak wielkie mamuty. Musisz żyć z interfejsem graficznym, który był prawdopodobnie stworzony przez developera IT, a nie specjalistę od interfejsu użytkownika. Właśnie przez to te aplikacje nie są ani zbyt piękne, ani zbyt nowoczesne, ale co najważniejsze są trudne do opanowania i używania na co dzień. Ludzie spędzają zbyt wiele czasu skutecznie je wykorzystywać efektywnie, a w rezultacie przynosi to wiele ukrytych kosztów.
Kochamy piękne rzeczy – dlaczego więc musimy używać brzydkiego oprogramowania?
Drugim efektem ubocznym takiej sytuacji jest to, że większość firm nie potrzebuje całej funkcjonalności. Niestety muszą jednak z nimi żyć, ponieważ nie można ich po prostu wyłączyć, lub odinstalować. Co w konsekwencji prowadzi do tego, że wdrożenie takiej aplikacji jest zwykle długie, bolesne i kosztowne.
Zadaliśmy sobie pytanie, czy jest tak rzeczywiście, że użytkownicy po prostu kochają takie skomplikowane i brzydkie aplikacje? Nie akceptujemy jednak takiej sytuacji i od samego początku starannie przestrzegamy zasad użyteczności i szeroko znanej, złotej zasady „Mniej znaczy więcej”. To nie znaczy, że qcadoo MES jest mniej zdolne do zarządzania produkcją, ale to oznacza, że każda jego funkcja jest głęboko przemyślana, czy użytkownicy rzeczywiście muszą być przygnieceni przez te informacje na jednym ekranie, na którym pracują.
To samo dotyczy funkcji w qcadoo MES, który składa się z wielu małych bloków funkcjonalnych. Można je włączyć, wyłączyć lub wymienić na inne wersje z naszego qcooStore (wkrótce). Jest jak szwajcarski scyzoryk – po prostu używaj tego, czego akurat potrzebujesz.
Rozwijanie qcadoo MES zajęło nam wiele czasu i energii, ale pierwsze opinie naszych klientów pokazują nam, że jest to właściwy kierunek. Rewolucja piękna i użyteczności w MES dopiero się zaczyna!