Technologie

Technologia w qcadoo MES to połączenie listy materiałów (BOM) z marszrutą produkcyjną (technologiczną). Łączy w sobie zarówno dokładny spis wszystkich surowców, jakie są potrzebne do wyprodukowania danego wyrobu, jak również zawiera wszystkie czynności, które powinny zostać wykonane, by realizacja zakończyła się powodzeniem.

Wersjonowanie i rejestr technologii

Możesz stworzyć kilka różnych technologii na ten sam wyrób i stosować je zamiennie w zależności od potrzeb. Masz dostęp do pełnego rejestru wszystkich swoich technologii, które mogą posiadać różne statusy takie jak np. zaakceptowana, sprawdzona czy przestarzała. Możesz swobodnie sortować swoje technologie wg. grup, do których je przypiszesz (np. technologie na wyroby gotowe bądź technologie na półprodukty).

Rejestr operacji

Technologie tworzysz m.in. na podstawie rejestru operacji czyli kolejnych kroków (czynności), które Twoi pracownicy muszą wykonać, by powstał docelowy wyrób. Każdej operacji możesz przypisać odpowiednie normy czasowe i kosztowe, co pozwoli Ci uzyskać bardzo dokładne kalkulacje kosztów i czasochłonności planowanych technologii i zleceń. Możesz również określić, które informacje mają znaleźć się na kartach pracy rozdawanych na produkcji.

Dokumentacja techniczna i załączniki

Na pewno docenisz możliwość dodawania załączników podczas tworzenia nowej technologii – może to być dokumentacja techniczna, jakiś projekt graficzny bądź np. zdjęcia. Załączniki możesz dodać również do każdej operacji z osobna, co sprawi, że Twoi pracownicy nie będą musieli każdorazowo pytać o szczegóły wykonania jakiejś czynności. Każdy z załączników może być automatycznie drukowany wraz z kartami pracy wydawanymi na halę.

Nadpisywanie technologii w zleceniu

Planując kolejne zlecenie produkcyjne możesz wprowadzić pewne zmiany w technologii na interesujący Cię wyrób (np. klient zamówił to samo co zwykle, ale w innym kolorze, w związku z tym musisz wprowadzić to technologii inny rodzaj jakiegoś surowca). Wprowadzone zmiany nie spowodują modyfikacji w technologii domyślnej, którą zdefiniowałeś/aś dla tego produktu.

Struktura wyrobu

Gdy już stworzysz jakąś technologię na któryś z Twoich produktów, możesz wygenerować czytelną strukturę wyrobu, która w formie drzewa pokaże Ci cały proces jego powstawania uwzględniając wszystkie operacje oraz surowce, jakie muszą zostać wykorzystane. Dzięki temu zobaczysz dokładnie, jakie półprodukty są niezbędne, by należycie przeprowadzić proces produkcyjny od początku do samego końca.

Generator technologii

Jeśli chcesz stworzyć technologię bardzo podobną do tej, która już istnieje w systemie, możesz skorzystać z tzw. generatora technologii, który automatycznie powieli istniejącą już technologię na dany wyrób i zapisze ją w formie szablonu uwzględniając przy tym wszystkie podległe jej technologie podrzędne (tj. na komponenty). Wykorzystasz to np. wtedy, gdy produkujesz wyroby oparte na tej samej technologii, ale będące w różnych rozmiarach, nie musisz wtedy za każdym razem tworzyć technologii od nowa – wystarczy, że zmodyfikujesz tą już istniejącą

Przepływy materiałowe

Dajemy ci również możliwość wyraźnego określenia, skąd mają zostać pobrane surowce dla danej technologii i gdzie (do którego magazynu) należy dostarczyć gotowe produkty. Zapewni to, że twoje zapasy i dokumenty będą zgodne, a ty będziesz wiedzieć, gdzie przeznaczyć nadmiar surowców. Nie musisz biegać po hali, aby znaleźć określoną partię produktu.

Kalkulacja czasochłonności

Czas to pieniądz i w qcadoo MES również się z nim liczymy. Dlatego dajemy Ci możliwość precyzyjnego określenia czasochłonności istniejącej technologii. W łatwy sposób wygenerujesz symulację planu operacyjnego, który uwzględni zarówno czas pracy maszyn jak i ludzi. Pozwoli to realnie zaplanować produkcję we wszystkich działach.

Kalkulacja kosztów

Z pewnością często wykorzystasz naszą kalkulację kosztów, która w szybki sposób obliczy za Ciebie zarówno koszty materiałowe jak i pracownicze planowanego przedsięwzięcia. Dodatkowo masz możliwość doliczenia sobie odpowiednich marż oraz narzutów. Dzięki tej funkcji na zawsze porzucisz skomplikowane i czasochłonne arkusze kalkulacyjne, w których do tej pory to robiłeś/aś.

Uzyskaj dostęp do bezpłatnej wersji demo na 30 dni

Z przyjemnością udostępnimy Ci bezpłatną wersję demo qcadoo MES – dzięki niej samodzielnie przetestujesz nasz system. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, to równie chętnie umówimy się z Tobą na prezentację systemu.

Zaufali nam: