Ostatnio kilka osób zainteresowanych wdrożeniem qcadoo zadzwoniło do nas do biura aby sprawdzić czy my jeszcze żyjemy, czy też może dołączyliśmy do grupy firm które zakończyły działanie z chwilą skończenia się na koncie pieniędzy z dotacji unijnej. Mówimy zatem głośno i wyraźnie : Żyjemy, rozwijamy qcadoo MES i mamy się świetnie! 🙂. Z tego powodu nie mieliśmy czasu na pisanie niczego na blogu – skupiliśmy się na produkcie i klientach.
Co zatem słychać u nas od naszego ostatniego postu na tym blogu:
Rozwijamy qcadoo MES
Bardzo mocno rozbudowujemy qcadoo o funkcjonalności związane z zarządzaniem produkcją i specyfiką tego co jest potrzebne w mniejszych i średnich firmach. Wprowadziliśmy m.in.
- Moduł pokrycia zapotrzebowania w czasie – bazując na informacjach o zleceniach produkcyjnych, stanach magazynowych, zamówieniach, technologiach czy bieżącym zużyciu surowców na produkcji możemy zobaczyć w bardzo dokładny sposób kiedy, ile i czego będziemy potrzebować aby sprostać zamówieniom od klientów.
- Zamówienia do dostawców – bazując na zapotrzebowaniu materiałowym możemy w łatwy sposób wysłać zapytanie do dostawców, zebrać oferty, zobaczyć kto nam daje najkorzystniejsze warunki i złożyć zamówienie. Informacje o tym co możemy kupić u danego dostawcy (i ile średnio spóźnia się dostawa) możemy łatwo wprowadzić w qcadoo MES.
- Usługi podwykonywane – wiele firm produkcyjnych korzysta z podwykonawców dla konkretnych operacji z różnych powodów – albo nie mają specjalizowanych maszyn albo zewnętrzna firma zrobi to taniej i szybciej. Dla takich sytuacji mamy funkcjonalność która pozwala zlecić daną operację na zewnątrz, wygenerować wszystkie związane z tym dokumenty magazynowe i zarejestrować koszty. Wszystko po to abyśmy wiedzieli co, kto robi i na jakim to jest etapie. Możemy również udostępnić prosty w obsłudze portal dla podwykonawców w którym to firmy zewnętrzne raportują postęp zlecenia, czy koszty z nim związane.
- Planowanie na liniach produkcyjnych – przeznaczone dla firm które całe zlecenie jest wykonywane na danej linii, w formie graficznego wykresu Gantt możemy zaplanować zlecenia produkcyjne na poszczególnych liniach. qcadoo MES automatycznie podpowie nam jaki jest czas potrzebny na ewentualne przezbrojenia a my możemy zaplanować ilość do wyprodukowania na poszczególnych zmianach
- Moduł magazynowy wraz z organizacją przepływu surowców pomiędzy magazynami – umożliwia dokładne określenie w technologi co i skąd ma być pobierane, gdzie składowane po przejściu danej operacji i czy półprodukty mają trafiać na magazyn czy płynnie przechodzić w ramach procesu. To jest tak duża i ciekawa funkcjonalność że poświęcimy jej na pewno osobny wpis 😉
- Integracje z zewnętrznymi systemami – biorąc pod uwagę nową organizację magazynów i przepływów pomiędzy nimi, postanowiliśmy zaprojektować od nowa wszystkie integracje z systemami zewnętrznymi – czyli Subiekt GT, Enova i Optima. Teraz możemy np. określić które magazyny są prowadzone w qcadoo MES a które w systemie zewnętrznym i gdzie mają się generować odpowiednie dokumenty magazynowe
- Terminal do rejestracji produkcji – to jest z kolei przydatne dla firm które stawiają dedykowane terminale na hali produkcyjnej aby pracownicy rejestrowali na nich postęp produkcji. Duże ikony, najważniejsze informacje i czytelny interfejs – to najważniejsze elementy tego rozwiązania które sprawiają że przy wykorzystaniu kodów kreskowych z kart pracy, rejestracja produkcji jest szybka i banalnie prosta
Nowi klienci
Pozyskaliśmy wielu nowych klientów – firmy zarówno małe jak i te większe, mające od 10 do 200 pracowników produkcyjnych. W kilku firmach nadal jesteśmy w fazie wdrożeń i z pewnością podzielimy się na tym blogu najciekawszymi rozwiązaniami które wymyśliliśmy wspólnie z naszymi klientami. Najbardziej cieszy nas fakt że klienci polubili qcadoo MES na tyle że przenoszą kolejne swoje procesy do naszego rozwiązania, rezygnując z trudnych w obsłudze systemów.
Nowi pracownicy i sposób organizacji pracy
Podobnie jak z klientami – nasz zespół żyje i nie stoi w miejscu. Kilku członków naszego zespołu postanowiło się z nami pożegnać (czego żałujemy), kilku postanowiło się z nami związać na dłużej, ale najważniejsze że mamy bardzo zgrany zespół pracowników którzy każdego dnia z niespożytą energią ulepszają nasze qcadoo i z uśmiechem pomagają naszym klientom.
Postanowiliśmy też szerzej wdrożyć system pracy zdalnej – coś co wcześniej nieśmiało testowaliśmy, od jakiegoś czasu funkcjonuje w pełnym wymiarze. Każdy z nas pracuje z różnych miejsc w Polsce – część w biurze, część w miejscach typu Poznań, Opole, Namysłów czy idylliczne Mazury. Nie ma to jednak znaczenia gdzie jesteśmy – mamy dopracowany system pracy, komunikacji i zarządzania projektami. Tym samym dołączyliśmy do wielu firm na świecie które nie potrzebują jednego biura – jak Automattic, Basecamp czy polskie Nozbe. Jak to zorganizowaliśmy i z jakich korzystamy narzędzi opiszemy na naszym blogu wkrótce.